Sléz přehlížený - nať

Nový produkt

Sléz přehlížený - nať

V době starého Řecka a Říma, ale i ve středověku, byly mladé listy oblíbenou salátovou zeleninou.

Složení: 100% Sléz přehlížený nať sušená

Balení obsahuje: 30g, 40g, 60g, 100g, 200g

Původ: EU

100% přírodní produkt

Více informací

27,00 Kč

Více informací

Sléz přehlížený - Malva neglecta

Boží koláčky, chlebíčky, koláčky, knoflíčky, sleží, slíz, slíž, homolky, pagáčky, syrečky nebo zaječí sléz.

Popis rostliny:

Rostlina vytváří poléhavé až vystoupavé, okolo 40 cm dlouhé větvené lodyhy. Listy jsou dlouze řapíkaté, dlanitě laločnaté s tupými laloky, vroubkované, na rubu chlupaté, s trojboce vejčitými palisty. Úžlabní květy jsou drobné, stopkaté, růžové až bělavé, tmavě žilkované, korunní lístky jsou dvakrát až třikrát delší než pěticípý kalich; kvetou od května do října. Plod je uzavřen ve vytrvalém kalichu a po dozrání se rozpadá až na 15 hladkých, šedohnědých tvrdek, jichž na jedné rostlině dozraje až několik stovek.

Historie + Výskyt:

Rod sléz zahrnuje v současném pojetí asi 30 druhů. Je rozšířen v oblasti od Kanárských ostrovů a Středomoří po východní Asii a Austrálii, v malé míře i v Severní Americe.
V České republice roste celkem 5 druhů slézu. Z velkokvětých je to sléz pižmový, sléz velkokvětý a sléz lesní, z drobnokvětých druhů sléz přehlížený a sléz nizounký. Některé pěstované druhy občas zplaňují (sléz přeslenitý, sléz kadeřavý, sléz maurský). Sléz malokvětý je k nám vzácně zavlékán ze Středomoří.  Z celé Evropy je uváděno 16 druhů slézu. Mimo našich domácích druhů se vyskytují téměř v celém Středomoří.

Co se sklízí: květy, nať, plody

Využití: Farmacie, gastronomie, přírodní léčitelství

Účinné látky:

Obsahuje zejména sliz (v listech a květech), vitamín C, karoten, antokyanová barviva (v květech), třísloviny (v listech), organické kyseliny, v semenech množství oleje.

Babské rady čili Škapulíř:

Říkalo se že:

Že se užíval při žaludečních či dvanácterníkových vředech, jako kloktadlo při zánětu dutiny ústní či při kašli, ve formě koupele se osvědčil při ekzémech (zejména atopickém), prý dokáže tlumit zánětlivost a svědění. Připravoval se ve formě nálevu nebo macerátu, pije se po malých dávkách v průběhu celého dne.

Záněty sliznic
Zánět žaludku
Zánět sliznice močového měchýře
Zánět sliznice dutiny ústní
Žaludeční vředy
Emfyzém, plicní rozedma
Dušnost
Syndrom suchého oka
Alergie pokožky obličeje
Kožní vředy
Otoky rukou a nohou po zlomeninách
Zánět žil
Kožní vřed
Zlomeniny kostí s otoky
Otoky rukou a nohou
Vysychání úst
Vysychání nosu, pocit suchosti a pálení v nose

Recepty:

Příprava nálevu:

1 čajovou lžičku sušeného slézu, zalijte 250 ml vroucí vody. Nálev nechte přikrytý louhovat 15 minut a poté scedíme.  Pijeme šálek horkého slézového čaje 3 × denně.

Lidové moudro:

Pythagoras tvrdil, že odvar ze slézu tlumí nespoutanou vášeň, což je nevyhnutelné pro každého, kdo chce dosáhnout moudrosti, svobody a zdraví. Proto ho jeho žáci pěstovali v zahradách a hojně užívali. Plinius zase radil vypít každý den číši šťávy ze slézu. Kdo to udělal, byl ochráněn před jakoukoli nemocí. Kytice slézu uložená v okně nám přivolá ztracenou lásku.

Skladujte v suchu, v nejlépe ve skleněné vzduchotěsné nádobě na temném místě

Neobsahuje žádné alergeny. Ale bylinky sami mohou být alergeny. Pokud jste na nějakou bylinku či její část přecitlivělí nebo dokonce alergičtí, nepoužívejte jí.

Alergeny dle nařízení Evropské unie 1169/2011EU, čl.44, odst. 1 a) o poskytování informací o potravinách

Výrobek neobsahuje alergenní látky a ani při jeho výrobě nebyly použity produkty, které by obsahovaly tyto alergeny: lepek, korýši, vejce, ryby, arašídy, sója, mléko, skořápkové plody, celer, hořčice, sezam, oxid siřičitý a siřičitany, vlčí bob a měkkýši

Léčivé účinky:

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 (a zejména s ohledem na nejasnosti v jeho výkladu) nemůžeme jako prodejci u tohoto produktu uvádět žádná Radou neschválená výživová a zdravotní tvrzení. Bohužel seznam Radou schválených tvrzení ve vztahu k bylinám není doposud hotov (a zřejmě ještě dlouho nebude), takže Vám zde k této položce nemůžeme nic uvést a můžeme Vás pouze odkázat na volně dostupné zdroje z internetu Wikipedia.org