Levandule lékařská - květ

Nový produkt

Levandule lékařská - květ

Za druhé světové války se nálev z levandule používal na frontě jako dezinfekce pro poraněné vojáky.

Složení: 100% Levandule lékařská květ sušený

Balení obsahuje: 30g, 40g, 60g, 100g, 200g

Původ: EU

100% přírodní produkt

Více informací

32,00 Kč

Více informací

Levandule lékařská - Lavandula angustifolia Levendule lékařská prodej sušených bylin

Používané názvy:

devandula, devandule, dulenka, lavandula, lavandule, levandule, spikanárd, špika, špikanard, špikrnágl nebo špikrnát.

Popis rostliny:

Levandule je silně vonný, 60-120 cm vysoký, bohatě větvený, vytrvalý polokeř. Lodyhy na dřevnaté bázi jsou hustě bělavě chlupaté. Chlupy hvězdicovitého tvaru jsou výše čtyřhranné. Listy má vstřícné s podvinutým okrajem, 2-6 cm dlouhé, čárkovitě kopinaté až podlouhle kopinaté, na rubu žláznatě tečkované. Jsou zelené, v mládí šedoplstnaté, později olysávají. Lichopřesleny květů má uspořádány vrcholově na dlouze stopkatých přerušovaných klasech. Podkvětní listeny jsou 3-4 mm dlouhé, kosočtverečné až obvejčité, výrazně žilnaté, hnědofialově zabarvené. Květy jsou souměrné, krátce stopkaté s podlouhle trubkovitým, třináctižilným, 4,5-7 mm dlouhým kalichem. Ušty jsou nestejné, horní s obsrdčitým chlupatým hustě kadeřavě fialovým přívěskem. Dvoupyská koruna s dvou až trojzubým horním pyskem je 8-12 mm dlouhá, souměrná, modrá až fialová. Tyčinky jsou v květu 4, dvě mnohem kratší (dvoumocné), nitkami přirostlé ke koruně. Semeník je svrchní a 4dílný. Tvrdky leskle hnědé. Doba kvetení je především v červnu, červenci až srpnu.

Historie +Výskyt:

Levandule se vyskytuje na vysluněných svazích, ojediněle vystupuje až k hranici lesa a často je pěstovaná v kultivarech. Původně se vyskytovala pouze v západním Středozemí, ale kulturou se rozšířila po celém Středozemí. Tradiční oblastí pěstování je jihovýchodní Francie v Provence, ale pěstuje se i v mnoha dalších zemích jižní Evropy, v Alžírsku aj.
Co se sklízí: listy, květ, celé stonky

Využití:

Kosmetický průmysl, farmacie, gastronomie, lidové léčitelství

Účinné látky:

Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina. Drogou je květ, který obsahuje třísloviny a silice s několika terpeny, působící fytoncidně. V České republice lze tento druh volně pěstovat, droga má však slabší účinky.

Babské rady čili Škapulíř:

Říkalo se že:

Byla používána jako uklidňující prostředek při obtížích nervového původu. Čaj z levandule se pil při nespavosti, nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy, nezastavitelné třesavce, migréně a hysterických stavech.

Další osvědčené použití levandule bylo při astmatu, žaludečních kolikách a nadměrné plynatosti. Ale i na játra a žlučník.

Inhalací levandulových silic se urychlovalo léčení katarů průdušek (bronchitidy), chřipky, angíny a bronchitidy. Silný odvar nebo tinktura sloužil jako kloktadlo.

Uklidnění psychiky a zklidnění nervového systému
Nespavost
Nervová slabost
Návaly krve do hlavy a bolesti hlavy
Třesavka
Migréna
Hysterie, hysterické záchvaty
Nadýmání, plynatost, flatulence
Astma
Žaludeční kolika
Jaterní potíže
Žlučníkové potíže
Katar průdušek, zánět průdušek, bronchitida
Chřipka
Angína
Vřídky v dutině ústní
Ochrnutí jazyka a zajíkání se
Bolesti svalů
Úrazy
Revma, revmatoidní artritida, revmatismus
Vykloubení kloubu s bolestmi
Natržení svalu (reptura svalu) s bolestmi
Zánět nervu
Kožní vředy
Infikované rány
Povrchové záněty kůže
Prokrvení kůže

Recepty: recepty levandule

Nálev z levandule:

1-3 malé lžičky levandulových květů, čerstvý nebo sušených, přelijte šálkem vroucí vody. 

Nechte 10 minut odstát a sceďte. 

Doporučená denní dávka je 3 šálky denně.

Lidové moudro:

Levandule byla již známa ve starém Řimě. Římané jí používali k výrobě parfémů, do některých potravin jako přísadu a také již jako léčivo - hlavně prý proti kašlání a chrapotu. A stejně jako dnes se v i v Římě používala jako přísada do koupele.

Ve středověku měla i pověst afrodiziaka a věřilo se, že zajistí věrnost a že přitáhne milence.

Angličtí farmáři nosili levandulové květy pod čepicemi, protože se tradovalo, že to pomůže proti bolestem hlavy a proti úpalu.

Jméno levandule je odvozeno od slova umývat, což napovídá, že se rostlina ve starověku používala především do koupelí a pro kosmetické účely.

Skladujte v suchu, nejlépe ve skleněné vzduchotěsné nádobě na temném místě

Neobsahuje žádné alergeny. Ale bylinky sami mohou být alergeny. Pokud jste na nějakou bylinku či její část přecitlivělí nebo dokonce alergičtí, nepoužívejte jí.

Alergeny dle nařízení Evropské unie 1169/2011EU, čl.44, odst. 1 a) o poskytování informací o potravinách

Výrobek neobsahuje alergenní látky a ani při jeho výrobě nebyly použity produkty, které by obsahovaly tyto alergeny: lepek, korýši, vejce, ryby, arašídy, sója, mléko, skořápkové plody, celer, hořčice, sezam, oxid siřičitý a siřičitany, vlčí bob a měkkýši

Léčivé účinky:

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 (a zejména s ohledem na nejasnosti v jeho výkladu) nemůžeme jako prodejci u tohoto produktu uvádět žádná Radou neschválená výživová a zdravotní tvrzení. Bohužel seznam Radou schválených tvrzení ve vztahu k bylinám není doposud hotov (a zřejmě ještě dlouho nebude), takže Vám zde k této položce nemůžeme nic uvést a můžeme Vás pouze odkázat na volně dostupné zdroje z internetu Wikipedia.org