Zeměžluč lékařská - nať

Nový produkt

Zeměžluč lékařská - nať

Pokud chcete zbohatnout, natrhejte nať zeměžluče na Sv. Jana, když zvony ohlašují poledne.

Složení: 100% Zeměžluč lékařská nať sušená

Balení obsahuje: 20g, 40g, 60g, 100g, 200g

Původ: EU

100% přírodní produkt

Více informací

28,00 Kč

Více informací

Zeměžluč lékařská - Centaurium erythraea Zeměžluč sušené byliny

Používané názvy:

Antoryjka, cintorie, čantoryjka, hlístník, hlíštník, hořká bylina, chlístník, koření tisícizlaté, koření tisícizlatové, koření tisícové, kyřice, šantoryjka, tisícero koření, žluč země, zeměžluč menší.

Popis rostliny:

10 až 40 cm vysoká bylina, se vztyčenou, v horní části většinou větvenou tuhou lodyhou slabě čtyřhranného průřezu. V prvém roce vyrůstá pouze přízemní růžice 2 až 3 cm dlouhých obkopinatých listů, které jsou při kvetení již někdy zaschlé. V druhém roce vyroste lysá lodyha řídce porostlá světlezelenými, protilehlými, přisedlými, podlouhle vejčitými až kopinatými listy, většinou s třemi až pěti zřetelnými žilkami. Listy v horní části lodyhy jsou menší, celokrajné nebo jemně vroubkované. Má tlustý kořen s tenkými postranními kořínky.

Historie + Výskyt:

Roste s oblibou na světlých, sušších stráních a loukách, kamenitých náspech, podél křovin i v polích. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mírném a subtropickém pásu v severní Africe, ve střední, jižní a Malé Asii i na západní Sibiři. Zavlečena byla také do Severní Ameriky, na Nový Zéland či do Austrálie.

Pro Zeměžluč lékařskou se používají všeobecně i tyto názvy: zeměžluč okolíkatá, hořká, menší.

Co se sklízí: nať

Využití:

Lidové léčitelství, magie, gastronomie, farmacie

Účinné látky:

Zeměžluč obsahuje různé hořčiny, které způsobují jejich hořkou chuť. V nati je obsažen zejména hořký glykosid gentiopikrin, dále flavony a silice. Z rostliny byl v roce 1976 izolován též extrémně hořký glykosid centapikrin.

Babské rady čili Škapulíř:

Říkalo se že:

Povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv
Zlepšuje trávení
Kladný vliv na peristaltiku a vylučovací činnost trávicího ústrojí
Zvyšuje chuť k jídlu
Chronická gastritida
Tuberkulóza střev
Krvácení střev
Žloutenka
Problematická menstruace
Hemoroidy
Epilepsie
Vodnatelnost
Bolest jater, sleziny a žlučníku
Cukrovka
Zevně se používá při vyrážkách a na špatně se hojící rány

Recepty: Čaj Zeměžluč lékařská

Čaj ze Zeměžluče lékařské

Suroviny

15g sušené Zeměžluče lékařské

250ml vroucí vody

Postup přípravy

Bylinky přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut vyluhovat.

Lidové moudro:

Už nejstarší civilizace lidstva považovala zeměžluč za zázračnou bylinu. Řecká mytologie hovoří o kentauru Cheironovi, jehož zeměžluč vyléčila z těžké nemoci. Podle pradávných legend otevírá zeměžluč na Zelený čtvrtek poklady Země. Chceme-li být boháči, měli bychom si však nasbírat nať zeměžluče na Sv. Jana, když zvony ohlašují poledne. Ale nesmí se přitom vyslovit ani jediné slovo.

O zeměžluči se říkalo, že odnímá moc a kouzlo čarodějnic.

Skladujte v suchu, v nejlépe ve skleněné vzduchotěsné nádobě na temném místě

Neobsahuje žádné alergeny. Ale bylinky sami mohou být alergeny. Pokud jste na nějakou bylinku či její část přecitlivělí nebo dokonce alergičtí, nepoužívejte jí.

Alergeny dle nařízení Evropské unie 1169/2011EU, čl.44, odst. 1 a) o poskytování informací o potravinách

Výrobek neobsahuje alergenní látky a ani při jeho výrobě nebyly použity produkty, které by obsahovaly tyto alergeny: lepek, korýši, vejce, ryby, arašídy, sója, mléko, skořápkové plody, celer, hořčice, sezam, oxid siřičitý a siřičitany, vlčí bob a měkkýši

Léčivé účinky:

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 (a zejména s ohledem na nejasnosti v jeho výkladu) nemůžeme jako prodejci u tohoto produktu uvádět žádná Radou neschválená výživová a zdravotní tvrzení. Bohužel seznam Radou schválených tvrzení ve vztahu k bylinám není doposud hotov (a zřejmě ještě dlouho nebude), takže Vám zde k této položce nemůžeme nic uvést a můžeme Vás pouze odkázat na volně dostupné zdroje z internetu Wikipedia.org – Zeměžluč lékařská

!!!V ČR je zeměžluč lékařská hodnocena v Červeném seznamu cévnatých rostlin jako druh vyžadující pozornost – C4. V Německu a Polsku je zeměžluč okolíkatá chráněným druhem!!!