Bolehlav plamatý Bolehlav plamatý jedovaté bylinky herbář

Bolehlav planatý je kontroverzní bylina na jednu stranu působí jako sedativum a ve farmacii se používá proti křečím. Na druhou stranu se jedná o prudce jedovatou bylinu, která i v menším množství může být smrtelná díky vysokém obsahu své hlavní účinné látce kterou je koniin.
Vstřebává se v trávicí soustavě i přes pokožku, otrávit se lze i při intenzívním vonění ke květům.
V antice byl bolehlav plamatý součástí jedů, které se používaly k popravám či byly populární mezi traviči. Odvar z bolehlavu byl zřejmě součástí i jedu, který byl podán Sokratovi.
Nejprve působí povzbudivě, posléze ale začne blokovat povely míchy a prodloužené míchy. Následkem je obrna kosterního svalstva a zástava dechu (člověk se za jasného vědomí udusí). Krom toho se u slabších otrav objeví zažívací obtíže a zvýšené slinění.
A protože jde o běžný rumištní plevel, který roste i u nás, je opatrnost na místě.

K záměnám nejčastěji dochází s kořenovou zeleninou nebo kořením, jako je kmín či anýz.

Na zmírnění účinků otravy se podávají stimulanty jako kofein, opium nebo strychnin.

Hlavní příznaky otravy Bolehlavem jsou:

•    nabuzení organismu a následný útlum
•    ochrnutí kosterního svalstva
•    ochabnutí končetin
•    dřevnatění jazyka
•    problémy s polykáním
•    slinění
•    zvracení
•    průjem
•    bolesti břicha a žaludku
•    zástava dechu

Lidové názvy:

Kozí petržel, mrkvoun, matonoha, matožník, myší kmín, rozpuk, sviní veška, všivák, všivec, blakota, mátožník, gyr, matonoha, srní veška, svimboška, sviní veška,

Popis rostliny:

Bolehlav plamatý je jednoletá až dvouletá, 1-2,5 metru vysoká bylina s přímou, bohatě větvenou, dutou, rýhovanou, lysou a ojíněnou lodyhou, ve spodní části červeně skvrnitou. Vytváří kůlovité bělavé kořeny. Vadnoucí a schnoucí odporně páchne myšinou.
Listy má zpeřené, v obrysu trojúhelníkové, 2-5x zpeřené, členěné na řapíčkaté lístečky a až 50 cm dlouhé. Horní jsou pochvovitě přisedlé, dolní řapíkaté.
Kvete v květnu až srpnu. Korunní lístky květů jsou bílé a do 1,5 mm dlouhé. Květy jsou sdruženy v dlouze stopkatém okolíku složeném ze 7-20 okolíčků.
Plodem jsou zelenavě hnědé vejčitě smáčklé dvounažky dlouhé asi 3 mm.

Výskyt:

Bolehlav najdete na teplých stanovištích v nížinách a podhůří na rumištích a navážkách, hnojištích a kompostech, či podél cest v příkopech a na březích řek. Dále jej lze nalézt na polích či zahradách. Upřednostňuje kypré hlinité půdy s dostatkem vlhkosti a dusíku.

Účinné látky:

Celá rostlina Bolehlavu plamatého obsahuje alkaloidy koniin, n-methylkoniin, konhydrin, pseudokonhydrin, konicein a řadu dalších látek.

Magické použití:

Hlavní využití má v černé magii.  Jeho šťáva se přidává do rituálních nápojů při vyvolávání temných entit. Používá se i při vyznačování magického kruhu a k vykuřování. Kouř pomáhá k cestování do jiných sfér.