Bylinky na nachlazení

Blíží se nám podzimní plískavice a slota a s ní každoroční rýma, kašel a nemoci horních cest dýchacích cest. Jaké bylinky ať již ve formě čajů, odvarů či koupelí jsou nejvhodnější?


Jitrocel kopinatý

obsahuje slizové látky, které způsobují, že jitrocel kopinatý působí pozitivně proti kašli, jelikož tyto látky mají ochranné a sekretolytické účinky a současně zmírňují podrážděný krk. Tyto látky umí i to, že mění viskozitu hlenu a podporují vykašlávání.


Mateřídouška obecná

obsahuje silice jako thymol, cymen a karvakrol, které zmírňují průběh kašle. Mateřídouška je vhodná jak k zevnímu užití, tak k inhalaci.


Divizna velkokvětá

obsahuje flavonoidy, třísloviny a saponiny, což jsou látky pro léčbu suchého i vlhkého kašle. Divizna však umí chránit i sliznici dýchacích cest, na které zanechává ochranný film proti vysychání. Snižuje také nutkavost ke kašlání.


Šalvěj lékařská Bylinky na rýmu, kašel a nachlazení

obsahuje silice, které se přidávají i do kafru, a mají protizánětlivé, antivirové a antibakteriální účinky. Kloktání Šalvěje lékařské je vhodné při škrábání v krku a chrapotu. Má pozitivní dopad i na hlasivky.


Yzop lékařský

pro své obsahové látky (silice, třísloviny, glykosidy a hořčiny) se užívá se jako kloktadlo při suchém kašli, zahlenění a zánětech dýchacích cest; v dýchacích cestách působí dezinfekčně až antibioticky. Podobný účinek se projevuje i při léčbě močových cest.


Heřmánek pravý

aktivními látkami Heřmánku jsou především silice, které jsou účinné při zánětech ústní dutiny, očních spojivek, bronchiálním astmatu, při léčbě infikovaných. Při nachlazení se pije čaj a slouží i k inhalacím i při rýmě a chorobách horních cest dýchacích. Je nenahraditelnou léčivkou pro děti, je možné ji podávat už i kojencům.
Může na něj být alergická reakce


Tymián obecný

Obsahuje poměrně velké množství účinných látek: silice, třísloviny, hořčiny, flavony (luteolin), aromatické kyseliny, triterpenické kyseliny. Díky svým účinkům lze Tymián využít při léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech. Je vynikajícím dezinfekčním prostředkem pro plíce. Dá se použít v inhalacích, jako ústní voda či kloktadlo. Pomáhá také při infekcích močových cest a močového měchýře, účinkuje také jako diuretikum.
Jeho nadužívání může způsobit tyreotoxikózu, proto by se k jeho použití hlavně ve formě čaje mělo přistupovat s mírou. Nejlépe působí ve formě kloktadel, koupelí


Lípa květ

Čaj (často používaný ve směsi s bezem černým nebo hluchavkou bílou se proto používá při onemocněních dýchacího ústrojí, zejména při nachlazení a při kašli, kde pomáhá uvolňovat hleny. Dále je užíván při potížích s ledvinami a močovým měchýřem.

* Veškeré informace zde uvedené mají pouze archaický informativní charakter. V žádném případě je nelze dle nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006, chápat jako recepty, rady či návody na přípravu