Přeslička rolní - nať

Nový produkt

Přeslička rolní - nať

Přeslička byla oblíbená již v antickém léčitelství.

Složení: 100% Přeslička rolní nať sušená

Balení obsahuje: 30g, 40g, 60g, 100g, 200g

Původ: EU

100% přírodní produkt

Více informací

28,00 Kč

Více informací

Přeslička rolní - Equisetum arvense  Přeslička rolní sušená

Používané názvy:

Bezlist, blivačka, cepílek, cidivka, divé proso, divoké proso, duvok, chvost, chvošč, chvošče, chvošť, kačení mýdlo, kauviš, kociál, kocical, kocuřina, kočičí hřbet, kočičí ocas, kopí sv. Václava, kudelka, lubeček, plivačka, prasátka, praslice, praslička, přanda, přaska, přáska, přástka, přaslena, přaslenka, přaslička, přesle, přeslice, přesličí, přeslina, řehtačky, skříb, stolička, škrabka, škrejp, škryb, šmirglová tráva, třaslavka, třaslavice, třaslena, třaslice, třaslička, třeslična, usranka, věchtoví, veverčí ocas, veverčí ocásek, přeslička zimní nebo přeslička přezimující.

Popis rostliny:

Přeslička je vytrvalá rostlina. Z dlouhého článkovitého oddenku vyrůstají v březnu a dubnu načervenalé nebo žlutavé, jednoduché článkované a rýhované lodyhy vysoké až 20 cm. Na článcích mají osmizubé pochvovité listy a na konci šištice (klásek), složený ze šestihranných štítků, pod nimiž sedí výtrusnice. Tyto jarní plodné lodyhy brzy povadnou a v létě vyrůstají z oddenku lodyhy letní, jalové, jež jsou zelené a tuhé, rýhované, duté, článkované a drsné, podélně brázdité až 40 cm vysoké. Na povrchu jsou mnohožebré. Ve článcích jsou přeslenitě rozvětveny. U jednotlivých článků lodyhy je 16 zubá blanitá pochva s kopinatými nebo šídlovitými zuby. U větví jsou obyčejně pochvy čtyřzubé.

Historie + Výskyt:

Roste skoro v celé Evropě a Asii (kromě tropů), a také ve velké části Severní Ameriky, adventivní výskyt byl zaznamenán na Novém Zélandu a v jižní Africe.

Nejčastější roste jako polní plevel, ale může se vyskytovat i jinde, např. v luzích.

Ve fosilních vykopávkách je možné nalézat přesličky, náležející do jiných již vymřelých tříd oddělení, které byly významnou částí flóry v období karbonu, Hyeniopsida, Sphenophyllopsida a Pseudoborniopsida aj.

Co se sklízí: nať

Nať přesličky se sbírá od června do září. Sbírá se nať zelená, což jsou letní, větvené lodyhy. Přesličku najdeme na vlhkých a písčitých místech, jako jsou náspy, pole, podél cest, břehy či louky.
Při sběru nesmíme zaměnit Přesličku rolní s jinými druhy přesliček
Správně usušená rostlina má původní zelenou barvu, je bez pachu a bez chuti.

Využití:

Farmacie, lidové léčitelství

Účinné látky:

Letní lodyha obsahuje kyselinu křemičitou a křemičitany, třísloviny, hořčiny, minerální látky,  flavonoidní glykosidy (kvercetin, luteolin, campherol), saponiny, organické kyseliny, hliník, draslík, silice a malé množství alkaloidů.

Babské rady čili Škapulíř:

Není vhodné pít čaj z přesličky delší dobu.

Říkalo se že:

Vnitřní užití:

Značně močopudná
Schopnost rozpouštět močové kameny
Výborně čistí cévní systém a celý organismus
Zabraňuje tak kornatění cév
Zlepšuje krevní oběh a činnost srdce
Snižuje krevní tlak
Obnovuje zastavené močení
Při dně, revmatismu a loupání v kloubech
Má schopnost zastavit krvácení z ran, hemeroidů, ženských orgánů či zvracení krve

Přesličkový čaj Recepty Čaj z Přesličky rolní

2 lžičky sušenépřesličky, zalijeme 250 ml vroucí vody.

 Vnější užití:

Omývání ekzémů
Odstraňuje pocení nohou
Má značné dezinfekční účinky
Podporuje hojivé procesy
Kloktadlo při zánětu dásní a mandlí
Do sedacích koupelí
Proti lupům či svědivé a podrážděné pokožky po holení

Parní zábal

Dvě hrsti přesličky vložíme do síta, které zavěsíme nad hrnec s vroucí vodou. Když nať změkne a je horká, zabalíme ji do lněného ručníku a přiložíme na postižené místo. Necháme působit více hodin, případně celou noc.

Recepty:

Lidové moudro:

Přeslička byla oblíbená již v antickém léčitelství, čili doprovází lékaře a šamany již více jak dvě tisíciletí. Lidová moudra jí kromě mnoha jiného přisuzují i roli dobrého bojovníka s revmatickými problémy.

Skladujte v suchu, v nejlépe ve skleněné vzduchotěsné nádobě na temném místě

Neobsahuje žádné alergeny. Ale bylinky sami mohou být alergeny. Pokud jste na nějakou bylinku či její část přecitlivělí nebo dokonce alergičtí, nepoužívejte jí.

Alergeny dle nařízení Evropské unie 1169/2011EU, čl.44, odst. 1 a) o poskytování informací o potravinách

Výrobek neobsahuje alergenní látky a ani při jeho výrobě nebyly použity produkty, které by obsahovaly tyto alergeny: lepek, korýši, vejce, ryby, arašídy, sója, mléko, skořápkové plody, celer, hořčice, sezam, oxid siřičitý a siřičitany, vlčí bob a měkkýši

Léčivé účinky:

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 (a zejména s ohledem na nejasnosti v jeho výkladu) nemůžeme jako prodejci u tohoto produktu uvádět žádná Radou neschválená výživová a zdravotní tvrzení. Bohužel seznam Radou schválených tvrzení ve vztahu k bylinám není doposud hotov (a zřejmě ještě dlouho nebude), takže Vám zde k této položce nemůžeme nic uvést a můžeme Vás pouze odkázat na volně dostupné zdroje z internetu Wikipedia.org - Přeslička rolní