Plicník lékařský nať

Nový produkt

Plicník lékařský nať

V Anglii jsou mladé listy oblíbenou přísadou do různých jarních salátů a přidávají se také do polévek

Složení: 100% Plicník lékařský nať sušená

Balení obsahuje: 20g, 40g, 60g, 100g, 200g

Původ: EU

100% přírodní produkt

Více informací

33,00 Kč

Více informací

Plicník lékařský nať - Pulmonaria officinalis  Plicník lékařský sušené listy

Používané názvy:

Cicalka, červené kluče, červený klíč, čmelník, hvězdoš, jelení mangold, korálky, kuroslep, modrá bukvice, modrý klíč, modrý kluč, modrý petrklíč, nevlastní sestry, plicník druhý, pličník, plíčník, plucník, tříbarevný kvítí, urbánek, zimičí korálky nebo zimniční korálky.

Popis rostliny:

Vytrvalá bylina až 30 cm vysoká, s tenkým rozvětveným oddenkem, z něhož vyrůstají srstnaté květonosné lodyhy, a se srstnatými, často světle skvrnitými listy. Květy vytvářejí na konci lodyhy listnaté vijany a mají zprvu červenou, pak modře fialovou až modrou barvu. Plodem jsou hnědé až červenavé tvrdky.

Historie + Výskyt:

Byl typickou rostlinou středověkých zahrad a v současnosti se jako hajnička pěstuje především na venkovských zahradách

Je to evropská rostlina, která je na východ rozšířena do střední a jižní části evropského Ruska, kde zasahuje až do předhoří Kavkazu. Na západ zasahuje do Arden a do francouzské Jury. Pro svou nenáročnost se plicník někdy pěstuje jako časná medonosná rostlina, poskytující včelám často již od konce března hojnost nektaru.

Co se sklízí: plody listy s květy

Sbírá se kvetoucí nať, někdy jen listy (nejlépe měsíc po odkvětu). Droga s květy je účinnější. Suší se ve stínu nebo v sušičce při teplotě 40 stupňů.

Využití:

Lidové léčitelství, domácí kuchyně

Účinné látky:

Plicník obsahuje kyselinu křemičitou (asi 4%), slizové látky, saponiny, vitamín C, třísloviny (asi 10%), allantoin, fytosterin, cukry, cerylalkohol, pyrolizidinové alkaloidy, minerální látky (zejména vápenaté soli), flavonoidy a organické kyseliny (stearová, myristová)

Babské rady čili Škapulíř:

Říkalo se že:

Působí protizánětlivě, mírní dráždění při kašli a zvyšuje krevní srážlivost.

Plicník by se neměl užívat déle než 3 týdny, nepodávat malým dětem (do 5 let) a těhotným či kojícím ženám. Plicník by neměli samostatně a dlouhodobě užívat lidé s vysokou sedimentací.

Vnitřní užití:

Proti kašli
Při kataru bronchů
Při plicních nemocech
Při žaludečním krvácení
Při hemoroidech
Při průjmu

Vnější užití:

K omývání řezných a tržných ran
Při hemoroidech

Účinky: Nálev z plicníku lékařského

Usnadňuje vykašlávání
Má mírné močopudné účinky
Hojí drobné rány
Pomáhá při onemocnění horních i dolních cest dýchacích

Vnitřně:

V nálevu jako prostředek na vykašlávání a mírně močopudný prostředek (1—2 polévkové lžíce nařezané natě na půl litru vody, sladí se medem nebo cukrem, užívat během dne) jako prostředek proti kašli, při zánětu průdušek, při nemocech plicních a menstruačních potížích. Účinek budící vykašlávání je mnohem slabší než u ostatních saponinových drog. Zevně se užívá ve formě obkladů a k omývání.

Zevně:

Zevně jako obklad (možno i z čerstvé drogy) nebo zápar. K omývání (hnisající rány, hemeroidy) se používá odvar z dvojnásobného množství drogy.

Zápar při zahlenění:

Připravte si bylinnou směs plicníku, prvosenky, truskavce a jitrocele, vše stejným dílem. Přelije se 250 ml vařící vody a nechá se 15 minut louhovat. Směs je možné osladit medem. Použité byliny se mohou obměňovat, lze též užít mátu, lékořici či proskurník.

Recepty:

Lidové moudro:

Ve středověku byl Plicník lékařský oblíbenou a hojně používanou léčivou rostlinou, dnes je jeho význam nepatrný.

Lidové léčitelství doporučuje drogu při plicních chorobách a zevně jako přísadu do koupelí na krvácející hemeroidy.

Skladujte v suchu, v nejlépe ve skleněné vzduchotěsné nádobě na temném místě

Neobsahuje žádné alergeny. Ale bylinky sami mohou být alergeny. Pokud jste na nějakou bylinku či její část přecitlivělí nebo dokonce alergičtí, nepoužívejte jí.

Alergeny dle nařízení Evropské unie 1169/2011EU, čl.44, odst. 1 a) o poskytování informací o potravinách

Výrobek neobsahuje alergenní látky a ani při jeho výrobě nebyly použity produkty, které by obsahovaly tyto alergeny: lepek, korýši, vejce, ryby, arašídy, sója, mléko, skořápkové plody, celer, hořčice, sezam, oxid siřičitý a siřičitany, vlčí bob a měkkýši

Léčivé účinky:

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 (a zejména s ohledem na nejasnosti v jeho výkladu) nemůžeme jako prodejci u tohoto produktu uvádět žádná Radou neschválená výživová a zdravotní tvrzení. Bohužel seznam Radou schválených tvrzení ve vztahu k bylinám není doposud hotov (a zřejmě ještě dlouho nebude), takže Vám zde k této položce nemůžeme nic uvést a můžeme Vás pouze odkázat na volně dostupné zdroje z internetu Wikipedia.org - Plicník lékařský