Měsíček lékařský květ bez zákrovu

Nový produkt

Měsíček lékařský květ bez zákrovu

Mezi koření je řazen od starověku, byl a občas i je měsíčkem nahrazován drahý šafrán. Barvou je využíván při výrobě mnoha druhů potravin

Složení: 100% Měsíček lékařský květ bez zákrovu sušený

Balení obsahuje: 15g, 30g, 40g, 100g, 200g

Původ: EU

100% přírodní produkt

Více informací

27,00 Kč

Více informací

Měsíček lékařský – Calendula officinalis L.  Měsíček lékařský sušený květ

Používané názvy:

Bradavičné koření, deštná bylina, deštní bylina, dešťová bylina, kalendule, krusíček, květ nehtekový, květ nechtekový, květ umrlčí, nehtík, nechtík, nechtík lékařský, nechtový květ, nepravý šafrán, pampalík, pazourky, prstenčitá květina, ruský penicilín, sluníčko, slunovín, slunovrat nebo umrlčí karafiát.

Popis rostliny:

Je to bylina s bohatě větvenými lodyhami a podlouhlými listy, rostlina dosahuje výšky asi 70–80 cm. Kořen je vřetenovitý. Úbory květů jsou až 8 cm a mají žlutou nebo oranžovou barvu. Rostliny seříznuté po odkvětu asi 15 cm nad zemí znovu obrazí a vykvetou.

Historie + Výskyt:

Je domácí v Evropě a Orientu. U nás se od pradávna pěstuje a někdy zplaňuje.

V dávných dobách nacházel měsíček hojné uplatnění, v Egyptě byl používán jako omlazovací bylina, Peršané a Řekové ho používali v kuchyni a Hindové k ozdobě oltářů a chrámů. Od středověku se pěstoval v zahradách, a v medicíně se používal k léčení střevních potíží, žloutenky, horečky, neštovic, spalniček, poštípání hmyzem a pokousání hady. Květy byly také používány k odstranění úzkostných stavů, a k posílení zraku.

Okvětními lístky měsíčku ošetřovali američtí lékaři otevřené rány zraněných vojáků během občanské války na bitevních polích. Využívali také jeho antiseptických účinků a schopnosti napomáhat hojení kůže.

Dlouhou tradici má také v Mexiku, tam se dlouho věřilo, že měsíček roste na místech, která skropila krev domorodců zavražděných španělskými dobyvateli. Věnce kvítků se zavěšovaly na dveře, aby zabránili přístupu zla do domu. Jednotlivé kvítky měsíčku naházené na podlahu pod postel ochrání před zlými sny a kvítky pod polštářem měly pomoci přivolat prorocké sny, které často odhalí např. zloděje.

Co se sklízí: plody květy

Sbírá se pouze květ či květ s kalichem. 

Květy se sbírají během celého období květu rostliny. Uštipují se pouze čerstvě květy, hodinu či dvě před polednem, když už jsou všechny květy suché po ranní rose či mlze.
Měsíček nemá vedlejší účinky, lze ho užívat dlouhodobě. Snášejí ho dobře i děti a starší lidé.

Využití:

Potravinářství, domácí kuchyně, farmacie, lidové léčitelství

Účinné látky:

Silice, saponiny, hořčiny, karotenoidy, flavonoidy, sliz, éterický olej a další.

Babské rady čili Škapulíř:

Říkalo se že:

Upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci, mírní klimakterické potíže, tlumí gynekologické záněty, Dále je skvě|ým léčivem při žlučníkových a jaterních problémech. Při nedostatečné funkci jater se používá hlavně ve směsích s dalšími jaterními bylinami. Pomáhá při nejrůznějších vnitřních zánětech: zánět jícnu, zánět střev, dvanácterníku, žaludku, včetně žaludečních vředů. Měsíček má též kancerostatické působení, zvláště na žaludek a vnitřní orgány. Při vnějším použití se hodí zejména na záněty, špatně se hojící rány, křečové žíly, hemoroidy.
Měsíček je vhodný i k výplachům očí při různých zánětech. Je též dobrým kloktadlem při bolestech v krku a při různých vřídcích a zánětech v dutině ústní.

Zevně se aplikuje:

na těžce se hojící rány a vředy, většinou ve formě obkladů či masti. Velmi dobře pomáhá i při drobných poraněních a bolestech kolem nehtů. Květní lupínky rozvařené v masti (obyčejně ve vepřovém sádle či oleji) jsou velmi dobré i na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na prsních bradavkách po kojení, přičemž dítěti nijak neškodí. Měsíček je výborný i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva. Formou tinktury je skvělý na nehojící se rány, výrony krve a pohmožděniny. Čerstvá vylisovaná šťáva slouží k natírání při rakovině kůže a na stařecké pigmentové skvrny.

Vnitřním užívání

ve formě čaje je měsíček výborný na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Patří mezi nejlepší léčivky používané při podpůrné léčbě a prevenci rakoviny ženských pohlavních orgánů a prsu, žaludku, jater, tlustého střeva, kůže. Má i dobré „ženské vlastnosti“, protože přispívá při silné a dlouhotrvající menstruaci. Týden před jejím začátkem je třeba pít denně dva šálky měsíčkového čaje.

Měsíčková mast:

Suroviny

250 g vepřového sádla

2 větší hrsti celých květů měsíčku

Postup přípravy

1. Květy měsíčku vložíme do menší pánve, nebo kastrolu na rozehřáté sádlo a na slabém plameni necháme 3minuty orestovat. Stáhneme z plamene a necháme do druhého dne uležet.
2. Další den obsah pánve pouze ohřejeme a přes sítko pomocí lžíce propasírujeme například do hrníčku.
3. Aby. jsme neměli v masti případné maličké nečistoty, ještě znova přes jemné síto přecedíme s pomocí trychtýře do připravených kelímků od krému.
4. Necháme na kuchyňské lince vystydnout, uzavřeme a uložíme do lednice. Používáme například na mazání jizev, suché kůže, rozpraskaných pat a podobně.

Recepty:

Tatarský biftek Recepty Tatarský biftek s bylinkami

Suroviny

2 lžíce dijonské hořčice
4 - 6 ks žloutky
600 g hovězí svíčková
mletý černý pepřm sůl
1 - 2 ks šalotky
3 lžíce worcesterské omáčky
2 lžíce hořčice

Postup přípravy

1. Maso naškrábeme najemno ostrým nožem. Pokud se nám s ním nechce škrábat, umeleme jej.
2. Cibuli očistíme a nasekáme úplně najemno. Do masa vmícháme obě hořčice, cibuli, worcesterskou omáčku a lehce opepříme. Podle chuti můžeme maso doplnit o pár kapek tabasca nebo jej naopak zjemnit asi 2 lžícemi whisky. Maso nesolíme. Každý si jej osolí podle chuti a navíc by maso pustilo šťávu.
3. K masu bychom měli být něžní a moc jej nemačkat. Svíčková je velmi křehká. Stačí míchat jen zlehka.
4. Z masa vytvarujeme bochánek, který necháme v lednici uležet. Pak maso rozdělíme podle osob do mističek a v každé vytvoříme důlek.
5. Do důlků vychlazeného masa vložíme žloutky, talíř nazdobíme měsíčkem a dalšími jedlými květy a můžeme podávat.
6. K tataráku nesmí chybět topinky s česnekem, kapary nebo zelenina.

Lidové moudro:

V kuchyni se květy měsíčku používají jako náhražka šafránu. Lze jim barvit různé pokrmy, máslo, pomazánky a podobně

Skladujte v suchu, v nejlépe ve skleněné vzduchotěsné nádobě na temném místě

Neobsahuje žádné alergeny. Ale bylinky sami mohou být alergeny. Pokud jste na nějakou bylinku či její část přecitlivělí nebo dokonce alergičtí, nepoužívejte jí.

Alergeny dle nařízení Evropské unie 1169/2011EU, čl.44, odst. 1 a) o poskytování informací o potravinách

Výrobek neobsahuje alergenní látky a ani při jeho výrobě nebyly použity produkty, které by obsahovaly tyto alergeny: lepek, korýši, vejce, ryby, arašídy, sója, mléko, skořápkové plody, celer, hořčice, sezam, oxid siřičitý a siřičitany, vlčí bob a měkkýši

Léčivé účinky:

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 (a zejména s ohledem na nejasnosti v jeho výkladu) nemůžeme jako prodejci u tohoto produktu uvádět žádná Radou neschválená výživová a zdravotní tvrzení. Bohužel seznam Radou schválených tvrzení ve vztahu k bylinám není doposud hotov (a zřejmě ještě dlouho nebude), takže Vám zde k této položce nemůžeme nic uvést a můžeme Vás pouze odkázat na volně dostupné zdroje z internetu Wikipedia.org - Měsíček lékařský