Kostival Lékařský – Černý kořen - kořen

Nový produkt

Kostival Lékařský – Černý kořen - kořen

Kostival lékařský zajišťoval bezpečné cestování - přidaný do zavazadel zabraňoval jejich ukradení.

Složení: 100% sušený kořen Kostivalu Lékařského   

Balení obsahuje: 80g, 100g, 150g, 250g, 500g

Původ: EU

100% přírodní produkt

Více informací

37,00 Kč

Více informací

Kostival Lékařský – Černý kořen – Symphytum officinale  Kostival lékařský kořen, bylinky

Používané názvy:

Celíkový kořen, celníkový kořen, černé koření, černý kořen, hojitel ran, chropáč, kazival, kobylí máslo, kobylí mláto, konsolida, koščeval, kosčival, kostibal, kostihoj, koštival, kozival, kozivalový kořen, liberzonský kořen, lupen sladký, lupen sladký vysoký, medunica, mudronica, mudronice, sladký lupen, sladký vysoký lupen, solidágo, stříbrník, svalník, svalníkvětší, svalníkový kořen, trudovatník, trudovník, zběhový traňk nebo hadí mord.

Popis rostliny:

Tato vytrvalá bylina vyrůstá do výšky 40 až 100 centimetrů. Jeho lodyha je přímá, křídlatě hranatá a štětinatá. Oddenek, z něhož vyrůstá je vícehlavý a řepovitě ztloustlý. Kostival lékařský se vyznačuje také velkými, střídavými, vejčitě kopinatými, řapíkatými až přisedlými listy. Květy bývají většinou hustě nahloučené a mají nachově fialovou barvu. I tato rostlina má svůj plod, kterým jsou čtyři tvrdky.

Historie + Výskyt:

Roste totiž skoro na celém evropském kontinentu. V jižních a severních oblastech se s ním sice setkáte taky, ale méně často. Zato se vyskytuje na celém území naší republiky. A na jeho pomoc i léčivou sílu mohou tedy spoléhat jak lidé žijící v nížinách, tak obyvatelé oblastí pod horami. Místem, kde jej můžete nasbírat, jsou vlhké louky, břehy, zaplavená pole, ale také třeba křoviny. Kromě Evropy je kostival lékařský známý také v Americe, přesněji řečeno v Severní Americe, kam byl dovezen.

Kostival lékařský je zmiňován již od 12. století jako léčivá rostlina.

Co se sklízí: kořen a list

Nejvíce cenných látek rostliny kostivalu obsahují na jaře, když začíná růst, sbírá se proto během března a dubna – kořen také na konci vegetace, kdy rostlina sesychá, tj. v říjnu a listopadu.

Listy by měly být sklízeny buď pomocí nůžek, velkého srpu, nebo kosy, sekají se asi 2 palce nad zemí. Při sběru je vhodné použít rukavice, protože chloupky mohou podráždit pokožku.

Využití:

Kosmetický průmysl, farmacie, lidové léčitelství, magie

Účinné látky:

Obsahuje hlavně třísloviny, slizové látky, silice či alkaloidy. Sbírá se především kořen, někdy i list a měl by se užívat zevně, protože obsahuje alkaloidy, které mohou být karcinogenní a při delším vnitřním užívání mohou poškozovat organismus.

Babské rady čili Škapulíř:

Říkalo se že:

Používá se především jako mast nebo na obklady - na zlomeniny, při zánětu žil, při pohmožděninách.

Obklady - připravuje se klasický nálev z kořene kostivalu, který se louhuje ve vodě. Vzniklý roztok aplikujeme na rány, abychom urychlili jejich hojení. Podobně zklidňující účinky má na ložiska ekzému a na místa podrážděná bodnutím hmyzu. Obklad z kostivalu přiložený na dolní končetiny blahodárně působí na žíly a pomáhá tlumit příznaky chronické žilní nedostatečnosti.

Tinktury - tinktura má podobné využití jako obklady a připravujeme ji louhováním kořene v lihovém roztoku.

Masti - Základními složkami kostivalové masti jsou kořen kostivalu, sádlo a vosk. Poměrně dobrý efekt má opět na hojení ran a hojení lehkých popálenin.

Kloktadla - K přípravě kloktadla se využívá nálev z kořene, má dobrý efekt na záněty v dutině ústní, zejména na záněty dásní.

Kostivalová mast Recepty Kostivalová mast

1. Kořen propláchneme v osolené vodě, necháme okapat a nakrájíme raději keramickým nožem na tenké plátky. Ve vodní lázni v nekovové nádobě rozpustíme sádlo, množství má být takové, aby se v něm všechen kořen potopil. Přidáme kořen, necháme 20 minut nádobu v horké lázni. Pak odstavíme a necháme vychladnout. Přidáme trochu rozpuštěného včelího vosku nebo medu a můžeme přidat pár kapek esenciálního oleje.

2. Zamícháme a necháme odstát do druhého dne při pokojové teplotě. Druhý den zahřejeme (nevaříme) a scedíme přes plátno. Tekutinu nalijeme do skleniček nebo kelímků a skladujeme v chladu a temnu.

Recepty:

Lidové moudro:

Kostival, známý jako Hecubiny zvonky, se užíval při rituálech spojených se zatměním Měsíce, při rituálech síly a moudrosti, tam kde mělo dojít k odtržení současnosti od minulosti, k přerušení vztahů k jiné osobě, k posílení vlastního sebevědomí. Má moc nejen ničit, ale i stavět. Smíchán s černobýlem prohlubuje stavy transu, koncentraci a vizualizaci. Zajišťoval bezpečné cestování - přidaný do zavazadel zabraňoval jejich ukradení.

Skladujte v suchu, v nejlépe ve skleněné vzduchotěsné nádobě na temném místě

Neobsahuje žádné alergeny. Ale bylinky sami mohou být alergeny. Pokud jste na nějakou bylinku či její část přecitlivělí nebo dokonce alergičtí, nepoužívejte jí.

Alergeny dle nařízení Evropské unie 1169/2011EU, čl.44, odst. 1 a) o poskytování informací o potravinách

Výrobek neobsahuje alergenní látky a ani při jeho výrobě nebyly použity produkty, které by obsahovaly tyto alergeny: lepek, korýši, vejce, ryby, arašídy, sója, mléko, skořápkové plody, celer, hořčice, sezam, oxid siřičitý a siřičitany, vlčí bob a měkkýši

Léčivé účinky:

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 (a zejména s ohledem na nejasnosti v jeho výkladu) nemůžeme jako prodejci u tohoto produktu uvádět žádná Radou neschválená výživová a zdravotní tvrzení. Bohužel seznam Radou schválených tvrzení ve vztahu k bylinám není doposud hotov (a zřejmě ještě dlouho nebude), takže Vám zde k této položce nemůžeme nic uvést a můžeme Vás pouze odkázat na volně dostupné zdroje z internetu Wikipedia.org - Kostival lékařský