Kontryhel obecný - nať

Nový produkt

Kontryhel obecný - nať

Starověcí alchymisté připisovali této bylině velkou léčivou moc

Složení: 100% Kontryhel obecný – nať sušená

Balení obsahuje: 20g, 40g, 60g, 100g, 200g

Původ: EU

100% přírodní produkt

Více informací

28,00 Kč

Více informací

Kontryhel obecný - Alchemilla vulgaris Bus, non L  Kontryhel sušený bylinky

Používané názvy:

Arcisléz, arcislní, bylina alchymistů, bylina gynekologická, bylina panny Marie, deštníček, divý muškát, husí drápky, husí nožka, husí nůžka, husí packa, husí stopka, husí šlapka, husí tlapka, hvězdoš, kloboučky, knedlíček, kondolík, kondrádek, kontrhel, lví noha, lví stopa, lvová stopa, nebeská rosa, perlová bylina, plášť panenky Marie, pláštíček panny Marie, polní muškát, přívratník, rosička, stříbrný plášť, zindava, zlatodějka, žádava, žindava nebo ženský plášť.

Popis rostliny:

Trvalka s dlouhým oddenkem, pokrytým zbytky odumřelých listů, z něhož vybíhá bohatá přízemní růžice dlouze řapíkatých, poměrně tuhých, v obrysu ledvinitých 9-11laločných listů, které jsou svrchu lysé, na spodní straně a řapících ochlupené, v mládí charakteristicky řasnatě složené podél hlavních žilek. Lodyha je 10 až 30 cm vysoká, vystoupavá až přímá a v horní části větvená. Drobné žlutozelené kvítky tvoří koncová vrcholičnatá květenství podobná klubku. Květy jsou pravidelné, oboupohlavné, se čtyřmi kališními i korunními lístky. Tyčinky jsou také čtyři, jeden pestík dozrává po oplození v nažku, uzavřenou v češuli. Kvete vytrvale od května do září.

Historie + Výskyt:

Je velmi hojně rozšířen od nížin do hor na loukách, pastvinách, travnatých návsích, prameništích, ve světlých vlhčích lesích, u cest a potoků. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mírné a severní Asii a ve východní části Severní Ameriky. Na jih zasahuje až na Kavkaz a do Himálaje, na severu do Grónska.

Co se sklízí: listy

Z rostliny se pro léčivé účely používají především přízemní listy s řapíky a kvetoucí nať. Kontryhel obecný se sbírá od května až do září.

Správně usušený kontryhel si zanechává svěží zelenou barvu, je bez zápachu a chutná mírně hořce. Usušený kontryhel je křehký a snadno se drobí, proto je třeba s ním zacházet opatrně při balení a skladování.

Využití:

Kosmetický průmysl, farmacie, gastronomie, lidové léčitelství

Účinné látky:

Nať a listy obsahující 6-8 % hydrolyzovatelných tříslovin, hořčiny, silice, stopy kyseliny salicylové, vitamín C a další

Babské rady čili Škapulíř:

Kontryhel se užívá především vnitřně, jako čaj, ale může se také použít jako nálev ke koupelíma obkladům, případně jako kloktadlo

Říkalo se že:

Vnitřní užití:

Mírní bolest při menstruaci a snižuje nadměrné krvácení
Upravuje nepravidelný menstruační cyklus
Pomáhá při problémech s otěhotněním
Posiluje a zpevňuje ženské pohlavní orgány a pomáhá zabránit potratům
Po porodu napomáhá navrátit pevnost děložnímu svalstvu a tlumí poporodní krvácení
Tlumí hormonální výkyvy u žen, např. v období klimakteria (přechodu)
Má protizánětlivé účinky (pomáhá při zánětech močových cest, vaječníků, trávicího traktu, průjmech)

Vnější užití:

Pomáhá léčit špatně se hojící rány, hemeroidy (pomáhá proti svědění), ekzémy
Léčí mykotická onemocnění pochvy (zároveň se užívá i vnitřně)
Kloktadlo se používá při zánětech dutiny ústní a mandlí
Výplachy pomáhají zastavit krev při krvácení z nosu

Recepty:

Příprava nálevu pro vnitřní použití: Nálev Kontryhel obecný

1 – 2 čajové lžičky sušené kontryhelové natě se přelijí 250 ml vařící vody. Nechá se 10 minut vyluhovat v přikryté nádobě a poté se přecedí. Čaj se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Pije se vlažný, 1 šálek čaje denně, zejména jako podpůrný prostředek, který podporuje metabolismus ženy. Je vhodný pro ženy všech věkových kategorií. Při obtížích se pijí až 3 šálky denně. Užívání kontryhelového čaje není vhodné pro děti.

Lidové moudro:

Starověcí alchymisté připisovali této bylině velkou léčivou moc. Latinské pojmenování rodu je odvozeno od slova „alchema“, což znamená alchymista.

Skladujte v suchu, v nejlépe ve skleněné vzduchotěsné nádobě na temném místě

Neobsahuje žádné alergeny. Ale bylinky sami mohou být alergeny. Pokud jste na nějakou bylinku či její část přecitlivělí nebo dokonce alergičtí, nepoužívejte jí.

Alergeny dle nařízení Evropské unie 1169/2011EU, čl.44, odst. 1 a) o poskytování informací o potravinách

Výrobek neobsahuje alergenní látky a ani při jeho výrobě nebyly použity produkty, které by obsahovaly tyto alergeny: lepek, korýši, vejce, ryby, arašídy, sója, mléko, skořápkové plody, celer, hořčice, sezam, oxid siřičitý a siřičitany, vlčí bob a měkkýši

Léčivé účinky:

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 (a zejména s ohledem na nejasnosti v jeho výkladu) nemůžeme jako prodejci u tohoto produktu uvádět žádná Radou neschválená výživová a zdravotní tvrzení. Bohužel seznam Radou schválených tvrzení ve vztahu k bylinám není doposud hotov (a zřejmě ještě dlouho nebude), takže Vám zde k této položce nemůžeme nic uvést a můžeme Vás pouze odkázat na volně dostupné zdroje z internetu Wikipedia.org - Kontryhel obecný