Jitrocel kopinatý - list

Nový produkt

Jitrocel kopinatý - list

Doklady o využití jitrocele kopinatého coby prostředku na hojení ran lze vysledovat  dokonce až do doby kamenné

Složení: 100% Jitrocel kopinatý sušený list

Balení obsahuje: 20g, 40g, 60g, 100g, 200g

Původ: EU

100% přírodní produkt

Více informací

25,00 Kč

Více informací

Jitrocel kopinatý - Plantago lanceolata

Jitrocel kopinatý sušený bylinky

Používané názvy:

Babí listí, babí ucho, babí uši, babka, beraní jazyk, beraní ocas, celníček, celník, celník hojílek, cendolín, hojílek, hítrocíl, jazejček, jazejčky, jazýček, jitrocel špičatý, jitrocí, jitrocil, komeník, muší ouško, myší ocas, myší ouško, olověný jazýček, psí jazejček, psí jazyk, psí jazýček, psí uši, ranocel, skorocel, skoročil, stopa bílého muže nebo špičatej jitrocel.

Popis rostliny:

Jitrocel je bylina, která je jednoletá, dvouletá až vytrvalá, záleží na druhu. Někdy jsou lysé a jindy hustě chlupaté, většinou jsou bezlodyžné. Koření oddenkem nebo jen vláknitými kořínky. Jednoduché řapíkaté listy vyrůstající v přízemních růžicích bývají čárkovité, kopinaté, elipsovité až okrouhlé, po obvodě celistvé či oddáleně zubaté, někdy jsou zvlněné nebo mají několik laloků, řídce jsou i dlanitě zpeřené a obvykle mají výraznou podélnou žilnatinu.

Výskyt + Historie:

Jitrocel má široké rozšíření. Původně se jednalo o druh rostoucí na území Eurasie, jeho přirozený areál zahrnuje většinu Evropy včetně Islandu, v Asii sahá na východ až po Kazachstán a západní Himálaj, dále roste i v jižnější Asii od Středomoří a Malé Asie po Pákistán, přesahuje i do nejsevernější Afriky a na ostrovy jako Madeira, Kanárské ostrovy a Azory.[8][14] Postupně se rozšířil různě po celém světě[5] společně s kolonizátory z Evropy

Staří Řekové tuto rostlinu pojmenovali sedmižeberní, neboť jitrocel kopinatý má opravdu sedm žeber. Řekové i Římané ho hojně používali při oparech, kožních infekcích, ale také jako protijed při pokousání vzteklinou napadeným psem. Jitrocel obvykle roste u cest a stezek, což ho předurčilo stát se bylinkou poutníků už ve středověku.

Co se sklízí: listy

Jitrocel se sbírá od června do srpna. Suší se rychle v tenkých vrstvách (do 5 cm) na slunci nebo při umělé teplotě do 50 °C nebo je možno provést předsušení na slunci a dosušení ve stínu. Jitrocelový list je velmi náročný na správné sušení, pomačkané, vlhké nebo zapařené listy černají a jako droga jsou pak bezcenné. Jitrocel vůbec patří mezi nejchoulostivější bylinky. Při manipulaci nebo nevhodném skladování se snadno drobí, vlhne, plesniví a černá.

Využití:

Kosmetický průmysl, farmacie, gastronomie, lidové léčitelství, včelařství

Co obsahují/účinné látky:

Jitrocel kopinatý obsahuje převážně v listech slizové látky, kyselinu křemičitou, kyselinu citronovou a až 2 % glykosidu aukubinu, dále pak enzymy invertin a emulsin. Vyjma toho jsou v listech taktéž obsaženy třísloviny, vitamín C, hořčiny, draselné soli, zinek, kumariny a fenylethanoidy.

Babské rady čili Škapulíř:

Říkalo se že:

Přítomnost slizových látek způsobuje, že jitrocel kopinatý působí pozitivně proti kašli, jelikož tyto látky mají ochranné a sekretolytické účinky a současně zmírňují podrážděný krk.

Čaj a nálev z jitrocele:
Užívání jitrocelového čaje je maximálně vhodné v době nachlazení, při angíně, chřipce, zápalu plic, zánětech dýchacích cest, je prospěšný i pro astmatiky, ale také pro kuřáky, protože čistí plíce a průdušky. Je zároveň účinný při trávících potížích. Je také výborným doplňkem při čistících kúrách, protože pomáhá odvádět škodlivé látky z těla a čistí krev, stejně jako spoustu tělesných orgánů, například ledviny a celé naše vylučovací ústrojí. Pomůže nám i s takovými nepříjemnostmi, jako je zánět močového měchýře a ledvin.

Nálev:

Je účinný jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a dásní nebo na bolení v krku při zánětu mandlí. Úspěšně léčí i mnohé kožní problémy, poranění kůže a různé kožní nemoci. Do nálevu namočíme čisté plátno nebo gázu a přiložíme na postižené místo, což mohou být popáleniny, škrábnutí a říznutí, bodnutí hmyzem či jinak špatně se hojící a zanícená místa. Takový obklad pak necháme několik hodin působit, má hojivé a protizánětlivé účinky. Stejně jako obklad z čerstvého jitrocele.

Čerstvé listy:

Mají úžasné účinky při zástavě krvácení, dezinfikování a urychlování hojení všech možných ran a poranění. Díky těmto svým hojivým a protizánětlivým účinkům si také vysloužil starý lidový název ranocel. Je až obdivuhodné, jak účinný je právě při hojení vnějších ran, při včasném použití se výrazně snižuje riziko zanícení a urychluje se regenerace postižených tkání. Je dobré ho pužívat po celou dobu procesu hojení, nejen jako první pomoc. Velmi pozitivní účinky na kůži také zaznamenali lidé trpící různými lišeji a ekzémy, obklady z čerstvých listů omezují rozšiřování postižení a urychlují hojení postižené kůže.

Recept na čaj případně lze vyrobit nálev:

1 vrchovatou kávovou lžičku sušeného Jitrocele přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 - 15 minut luhovat. Doporučuje se užívat 1 - 3x denně

Recepty: Recepty Jitrocel med

Jitrocelový med

Suroviny:

400 g jitrocelových lístků

2 l vody

2 ks citronů (já dávám limetky)

3 kg cukru

Postup přípravy:

Jitrocelové lístky nařežeme na menší kousky, vložíme do hrnce, přidáme citron a zalijte horkou vodou a chvíli povaříme (cca 1 minutu).

Výluh necháme 24 hodin louhovat.

Druhý den výluh přecedíme přes plátno, přidáme cukr a vaříme do požadované hustoty.

Naplníme sklenice medem a necháme 5 minut víčkem dolů a pak obrátíme na druhou stranu.

Lidové moudro:

Doklady o využití jitrocele kopinatého coby prostředku na hojení ran lze vysledovat  dokonce až do doby kamenné.

První záznamy o jitrocelu byly nalezeny u Asyřanů

Skladujte v suchu, v nejlépe ve skleněné vzduchotěsné nádobě na temném místě

Neobsahuje žádné alergeny. Ale bylinky sami mohou být alergeny. Pokud jste na nějakou bylinku či její část přecitlivělí nebo dokonce alergičtí, nepoužívejte jí.

Alergeny dle nařízení Evropské unie 1169/2011EU, čl.44, odst. 1 a) o poskytování informací o potravinách

Výrobek neobsahuje alergenní látky a ani při jeho výrobě nebyly použity produkty, které by obsahovaly tyto alergeny: lepek, korýši, vejce, ryby, arašídy, sója, mléko, skořápkové plody, celer, hořčice, sezam, oxid siřičitý a siřičitany, vlčí bob a měkkýši

Léčivé účinky:

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 (a zejména s ohledem na nejasnosti v jeho výkladu) nemůžeme jako prodejci u tohoto produktu uvádět žádná Radou neschválená výživová a zdravotní tvrzení. Bohužel seznam Radou schválených tvrzení ve vztahu k bylinám není doposud hotov (a zřejmě ještě dlouho nebude), takže Vám zde k této položce nemůžeme nic uvést a můžeme Vás pouze odkázat na volně dostupné zdroje z internetu Wikipedia.org - Jitrocel kopinatý